Elektrostatik Toz Boyama

Ekonomik, otomatik ve kontrollü olması sebebi ile elektrostatik toz boyama, tüm metal endüstrisinin ihtiyaçlarını takip eden en ileri son işlem teknolojisidir.

Günümüzde dünyanın ileri ülkelerinde koruyucu ve dekoratif olarak uygulanan en kusursuz metal kaplama teknolojisi polyester ve epoksi-polyester reçineler kullanılarak elektrostatik toz boya ile kaplama yöntemidir.

  • Elektrostatik toz boyama öncesi metal parçalar 7 banyolu yüzey hazırlama hattında işleme tabii tutulur.
  • Parça üzerinde boyanmaması istenen kısımlar için çeşitli maskeleme aparatları tasarlanır, gerekli yöntemler araştırılır.
  • Elektrostatik toz boya robotik sistem tabancalar vasıtası ile uygulanarak her parça üzerinde eşit karakteristik dağılım sağlanır.
  • Boyama işlemi bittikten sonra parçalar ambalajlanır ve kolilenir.
  • Fiyatlandırma metal parçanın boyutuna, ağırlığına, malzemesinin kalınlığına ve maskeleme gerekliliğine göre belirlenir.

Elektrostatik toz boyama öncesinde çinko-fosfat kaplama operasyonlarını da içeren kimyasal yüzey hazırlama işlemleri yapılır.

Elektrostatik toz boyama işleminden sonra fırına giriş sırasında beklenmeyen bir şekilde parçanın yüzeyinde boya zarar gördüğünde veya estetiği bozulduğunda fırınlanmadan önce işlemden alınarak hava ile yüzeydeki boya tabakası kolayca temizlenerek tekrar boyanır. Boyama hattının renk değişimi çok kısa zamanda gerçekleşebilir. İşlem hattında başka bir renge problem oluşturmaz.

  • Bu fırınlarda malzemelerin yüzeyindeki tabakanın sertleşme zamanı oldukça hızlıdır.
  • Verimliliği uygulama zamanını ve maliyeti düşürür.
  • Elektrostatik toz boyama kabini içinde malzeme yüzeyine tutunamayan ve ortam içinde bulunan toz halinde uçuşan ve işlem sonunda kullanılmayan artık boya güvenli bir biçimde filtreler vasıtası ile biriktirilir. Böylece çok az miktarda artık toz ortama yayılır. Biriktirilen boya kütlesi sonraki işlemlerde yeniden kullanılabilir.

Desteğe İhtiyacınız mı Var?

Hizmetlerimizle ilgili daha detaylı bilgi ve teklif almak için bize ulaşın.

0224 215 70 73