Yüzey İşlem

Kaplama öncesi pürüzlendirme ya da yüzey sonlandırma amacıyla yapılan işlemlerin tümü yüzey işlem olarak adlandırılır. Yüzey işlem genel olarak malzemenin korozyon direncini arttırmak için uygulanır. Doğru uygulanan yüzey işlem prosesi malzeme dayanıklılığını en üst seviyelere taşır.

Neden Yüzey İşlem Kullanılır?

Yüzey işlem tüm toz ve yaş boya kaplamalarının verimliliğini arttırmak için kullanılır. Doğru yapılan yüzey işlem sonucunda korozyon direnci ve boyanın yapışma kabiliyeti artar. Kaplamadaki korozyon ve blisterlenme gibi problemler ön hazırlığın yanlış uygulanmasından kaynaklanır. Yüzey işlem genellikle son kaplamadan daha fazla önem taşır.

Uygulanan boya sistemi ne kadar iyi olursa olsun yüzeydeki yabancı maddeler (yağ, pas, gres, oksit tabakası vs.) tamamen temizlenerek boya ile yüzey arasında tam bir temas sağlanmadıkça boyadan uzun süreli bir koruyuculuk beklenmemelidir. Çünkü uygulanacak boya ile yüzey arasında kalacak olan yabancı maddeler boyadan beklenen yapışma, sertlik, parlaklık, direnç gibi ana özellikleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Yüzey İşlemin Avantajları Nelerdir?

  • Yüzey her türlü yağ, pas ve kirden temizlenmiştir.
  • Yapılan kaplama sayesinde yüzeyde pürüzlülük oluşmuş, yüzey alanı arttırılmış ve boyanın iyi bir şekilde yapışması için gereken şartlar sağlanmıştır.
  • Boya filminde çeşitli nedenlerle oluşabilecek küçük çizilme ve bozulmalar sonucu bu zayıf noktadan başlayan, boya altında devam edebilecek paslanma büyük ölçüde yavaşlayacaktır.
  • Metal daha rahat şekillenmeye uygun hale gelmiştir.
  • Vaks ve pas önleyici yağlarla korozyon direnci artmıştır.
  • Hareketli parçalar için koruma direnci ve kaydırıcılık artmıştır.
  • Metal ile kaplama arasında ısısal genleşmeden dolayı oluşan ani değişiklikler minimuma inmiştir.

Desteğe İhtiyacınız mı Var?

Hizmetlerimizle ilgili daha detaylı bilgi ve teklif almak için bize ulaşın.

0224 215 70 73